• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Nagrody w konkursie na Audycję Historyczną Roku

11:33, 30.11.2015
Nagrody w konkursie na Audycję Historyczną Roku!!! pusty LEAD !!!

Mirosław Rogalski z Akademi Telewizyjnej TVP z nagrodą w kategorii „Losy” w III edycji ogólnopolskiego konkursu na Audycję Historyczną Roku, zorganizowanym przez IPN. Wyróżnienia otrzymali dziennikarze z TVP Białystok i TVP Katowice.

 
Foto: Facebook/Audycja Historyczna Roku

W kategorii „Losy” nagrodę im. prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego otrzymał dokument „Krystyny Kuty 25 lat wolności”, której autorem jest Mirosław Rogalski z Akademii Telewizyjnej TVP. Film przywołuje historię legendarnej działaczki toruńskiej opozycji – Krystyny Kuty, która była wielokrotnie więziona i internowana za aktywność na rzecz niepodległej Polski i pracuje od 25 lat jako sprzątaczka.

Główną nagrodę – Grand Prix Prezesa IPN w kategorii „Wydarzenia” zdobył film dokumentalny „Powstanie i medycyna. Chcieliśmy żyć” autorstwa Marka Widarskiego, zrealizowany przez Fundację filmową Armii Krajowej.

Nagroda dyrektora Oddziału IPN w Białymstoku w kategorii „Historia regionalna”, przypadła audycji „Rozstrzelany zegarek” Agnieszki Czarkowskiej z Polskiego Radia Białystok.

W konkursie przyznano też trzy wyróżnienia: za specjalne wartości poznawcze dla filmu dokumentalnego „Tam, gdzie nie kwitną jabłonie” Eugeniusza Szpakowskiego z TVP Białystok, filmu „Tragedia górnośląska 1945” autorstwa Aleksandry Fudali i Adama Turuli z TVP Katowice (wyróżnienie dyrektora Oddziału IPN w Katowicach dla produkcji szczególnie związanej z tematyką śląską) oraz audycji „Sprawa Suwarta” Piotra Świątkowskiego z Radia Merkury (wyróżnienie dyrektora Oddziału IPN w Poznaniu).

Na konkurs przesłano 75 materiałów filmowych i radiowych z całego kraju, do finału zakwalifikowano 15 z nich. Nagrody przyznano w trzech kategoriach: „Wydarzenie”, „Losy” oraz „Historia regionalna”.

Prezes IPN Łukasz Kamiński mówił, że praca twórców audycji jest „wielki wsparciem” dla działalności edukacyjnej IPN. „Państwo często potrafią zrobić, coś, czego my nie potrafimy. Poruszyć takie struny, dosięgnąć takich emocji, których nam, zwłaszcza historykom i pracownikom naukowym, nie udaje się w naszych pracach wywołać”.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 26 listopada w Białymstoku.