• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Orzeczenie Komisji Etyki TVP z 28 lipca 2016 r. w sprawie reportażu pt. "Dojdziemy do prawdy", wyemitowanego 8.03.2016 r.

15:52, 04.08.2016
Orzeczenie Komisji Etyki TVP z 28 lipca 2016 r. w sprawie reportażu pt. "Dojdziemy do prawdy", wyemitowanego 8.03.2016 r.Komisja Etyki TVP otrzymała skargę Pana Sylwestra Witkowskiego na reportaż pt.: "Dojdziemy do prawdy", wyemitowany 8 marca 2016 r. w "Magazynie Ekspresu Reporterów" TVP2. W skardze do Komisji Pan Witkowski napisał: „(…) zarzucam dziennikarzom programu „Express Reporterów” (…), w części dot. śmierci mojej żony Małgorzaty Witkowskiej z domu Śnieguła, złamanie zasad etyki dziennikarskiej TVP S.A. (…)”

Podziel się:  Więcej
Komisja Etyki TVP otrzymała skargę Pana Sylwestra Witkowskiego na reportaż pt.: "Dojdziemy do prawdy", wyemitowany 8 marca 2016 r. w "Magazynie Ekspresu Reporterów" TVP2. W skardze do Komisji Pan Witkowski napisał: „(…) zarzucam dziennikarzom programu „Express Reporterów” (…), w części dot. śmierci mojej żony Małgorzaty Witkowskiej z domu Śnieguła, złamanie zasad etyki dziennikarskiej TVP S.A. (…)”

W związku z tym Komisja wdrożyła postępowanie wyjaśniające:

- dokonała analizy reportażu "Dojdziemy do prawdy" autorstwa red. Pawła Kaźmierczaka, wyemitowanego 8 marca 2016 r. w "Magazynie Ekspresu Reporterów" TVP2;

- zapoznała się z pisemnymi wyjaśnieniami red. Pawła Kaźmierczaka;

- przeprowadziła rozmowę z red. Pawłem Kaźmierczakiem.

Po przeprowadzonym postępowaniu Komisja Etyki orzekła, że w wyemitowanym reportażu nie zostały naruszone Zasady etyki dziennikarskiej obowiązujące w Telewizji Polskiej.

Komisja Etyki nie dopatrzyła się stronniczości ze strony Autora i realizowania reportażu według wcześniej założonej tezy. Komisja stwierdziła, że Autor nie rozpowszechniał pomówień wobec kogokolwiek, lecz dążył do odkrycia prawdy o zdarzeniu, co jest podstawową misją dziennikarza. Komisja nie dopatrzyła się manipulacji faktami. Relacje świadków przedstawione w reportażu są w pełni uzasadnione i zgodne ze sztuką dziennikarską.

w imieniu Komisji Etyki TVP

Stanisław Królak

Przewodniczący