„Krzyż i korona”, zrealizowany w koprodukcji z TVP 1 i TVP Historia, konfrontuje podręcznikową wizję chrztu Polski z najnowszymi, często zaskakującymi hipotezami naukowców nt. chrztu Mieszka I i chrystianizacji państwa pierwszych Piastów. Film miał premierę na antenie TVP 1 podczas kwietniowych obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski. Ostatnio brał udział w kilku festiwalach.
12 listopada br. podczas Gali na zakończenie
XI Festiwalu „Losy Polaków” – Przegląd Polskich i Polonijnych Filmów i Multimediów Zdzisław Cozac zdobył
Grand Prix - nagrodę ufundowaną przez Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego. W festiwalu konkurowało ponad 80 prac. Jak powiedział Paweł Woldan – przewodniczący jury „Zdzisławowi Cozacowi udało się wypracować własny, oryginalny styl filmowego opowiadania o historii sprzed tysiąca lat, o początkach Polski . Tym filmem zachwyci się dziecko, zachwyci się dorosły i zachwyci się starszy człowiek.”
Wcześniej, 24 października autor otrzymał
Złotą Szablę – nagrodę specjalną za najlepszy film zrealizowany na 1050. rocznicę chrztu Polski na
VII Międzynarodowym Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych, w którym zaprezentowano 49 filmów z 18 państw.
Film
„Krzyż i korona” otrzymał także
II nagrodę na XXXI Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów Niepokalanów 2016, który zakończył się 16 października w Galerii Porczyńskich w Warszawie.
Aktualnie reżyser pracuje nad kolejnym odcinkiem serii „Tajemnice początków Polski”, w którym chce przedstawić kontrowersyjny temat okoliczności podboju przez Mieszka I terenów dzisiejszego Śląska i Małopolski z Krakowem.