• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

„Wolny Ekran” nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym EMIGRA

12:20, 07.11.2018
„Wolny Ekran” nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym EMIGRA!!! pusty LEAD !!!

„Twój głos, twoja sprawa, twoje video. Twój świat nakręcony twoją kamerą” - motto powtarzane co tydzień przez twórcę „Wolnego Ekranu” na antenie TVP Polonia zostało ponownie docenione przez Polaków rozsianych na całym świecie. Cezary Ciszewski odebrał nagrodę specjalną od organizatorów Festiwalu Filmowego EMIGRA, który odbył się już po raz szósty w Warszawie.

 
Twórca programu Cezary Ciszewski. Foto Autora

Podziel się:  Więcej
EMIGRA jest festiwalem filmów o szeroko rozumianej tematyce emigracyjnej. W uzasadnieniu do nagrody jury zaznaczyło, że „Wolny Ekran” to „oryginalny dziennikarski program telewizyjno-internetowy, wykorzystujący twórczo możliwości nowoczesnego dziennikarstwa”.

Formuła cyklu opiera się przede wszystkim na nagrywanych telefonem komórkowym opowieściach tak zwanych „zwykłych ludzi” na temat ich życia poza Polską. Często padają osobiste i szczere wyznania, ale prowadzący nie unika również tematów ważkich i trudnych - pyta o stosunek do patriotyzmu, tolerancję, różnice kulturowe oraz o to, czy planują wracać do ojczyzny.

Podczas warszawskiego festiwalu Cezary Ciszewski miał również okazję spotkać się i porozmawiać z młodymi Polakami żyjącymi na emigracji.

- Program nie mógłby powstać bez bohaterów, którzy dzielą się swoimi historiami, a zespół tworzący „Wolny ekran” dba, aby nie zostały zniekształcone – podkreśla prowadzący ten program.

„Wolny Ekran” to znany i doceniany program, o którym zarówno twórca jak i widzowie mówią, że jest „polonijną telewizją obywatelską”. W październiku ubiegłego roku właśnie ten program TVP Polonia otrzymał pierwszą nagrodę w kategorii „Teledyski” podczas XVII Festiwalu Polonijnego Losy Polaków.

Pomysłodawca programu, Cezary Ciszewski jest dziennikarzem od wielu lat związanym z TVP. Był między innymi reporterem Telewizyjnego Kuriera Warszawskiego, autorem reportaży społecznych, pomysłodawcą i współprowadzącym program „Muzyka łączy pokolenia”, w którym na scenie spotykali się młodzi polscy artyści z wykonawcami największych przebojów. Od kilku lat Cezary Ciszewski jest również kojarzony z unikatowymi, autorskimi projektami takimi jak „Miasto w komie” , „Polonia w komie” czy właśnie „Wolny ekran”, które śledzą zarówno internauci jak i widzowie telewizyjni.

„Wolny Ekran" na antenie TVP Polonia w soboty o godz. 17:35 oraz w niedziele o godz.11:05 i poniedziałki, godz. 5:40.

Program można oglądać również na www.tvppoloniastream.tvp.pl