• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Dokument „Dotknięcie Anioła” doceniony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym KinoDuel

12:41, 07.11.2018
Dokument „Dotknięcie Anioła” doceniony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym KinoDuel!!! pusty LEAD !!!

Koprodukowany przez Telewizję Polską film dokumentalny „Dotknięcie Anioła” w reżyserii Marka Tomasza Pawłowskiego otrzymał I nagrodę dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego KinoDuel, który odbył się w dniach 26–28 października w Moskwie.

 
Reżyser dokumentu Marek Tomasz Pawłowski

Podziel się:  Więcej
Reżyser dokumentu Marek Tomasz Pawłowski oraz producentka Małgorzata Walczak byli obecni na Festiwalu oraz wzięli udział w spotkaniu z publicznością, odpowiadając na wszystkie trudne pytania. Dyskusja była bardzo emocjonująca i jak wszystkie spotkania z publicznością przebiegała w gorącej atmosferze, sprzyjającej wymianie poglądów na temat historii i kultury różnych krajów.

Festiwal KinoDuel to nowość na festiwalowej mapie filmowego świata. Dokument „Dotknięcie Anioła” wywarł ogromne wrażenie na rosyjskiej i międzynarodowej publiczności z całego świata oraz na 9 - osobowym jury, pochodzącym z Rosji, Hiszpanii i Indii. Jest to już 41 nagroda dla tego filmu, który był polskim kandydatem do dokumentalnego Oscara w 2015 roku.

Przejmująca historia Henryka Schoenkera, narratora filmu „Dotknięcie Anioła”, nie od razu spotkała się z ciepłym przyjęciem na świecie. Fenomenalny bohater dzieli się z widzem bolesną historią przetrwania rodziny przez sześć lat wojny, dzięki nieocenionej pomocy Polaków. Autentyzm tej historii poraża każdego. „Archicollage” - język filmowy autora Marka Tomasza Pawłowskiego, rozwijany na przestrzeni kilkunastu lat, robi wrażenie we wszystkich zakątkach świata. Gdy amerykańska kapituła filmowa, związana z redagowaniem portalu filmowego IMDB zwróciła uwagę na Pawłowskiego nazywając go „polskim wizjonerem sztuki dokumentu” i zaliczając obraz „Touch of an Angel” do stu najważniejszych filmów, jakie powstały o Holocauście, posypały się zaproszenia do konkursów różnych festiwali. Dziś film ma za sobą ponad 300 pokazów na wszystkich kontynentach.

Producentem wiodącym filmu jest Małgorzata Walczak, Zoyda Art Production, w koprodukcji z Telewizją Polską, Westdeutscher Rundfunk, ze wsparciem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Fundacji Współpracy Polsko- Niemieckiej oraz programu Media/ Kreatywna Europa.

6 grudnia 2018 roku odbędzie się kolejny pokaz filmu, tym razem w Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury w Warszawie.