• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Dwie koprodukcje Telewizji Polskiej z nagrodami na IDFA w Amsterdamie

10:31, 23.11.2018
Dwie koprodukcje Telewizji Polskiej z nagrodami na IDFA w Amsterdamie!!! pusty LEAD !!!

Podczas ceremonii wręczenia nagród 31. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie 21 listopada dwie koprodukcje Telewizji Polskiej otrzymały nagrody. Koprodukcja TVP2 „In Touch” w reżyserii Pawła Ziemilskiego otrzymał nagrodę The IDFA Special Jury Award for Mid-Length Documentary, a film „Summa” Andreia Kutsila koprodukcja Agencji Kreacji Publicystyki, Dokumentu i Audycji Społecznych TVP, Belsat TV oraz Studia Filmowego Everest nagrodę The IDFA Award for Best Mid-Length Documentary w konkursie filmów średniometrażowych.

 
Kadr z filmu „In Touch”

Podziel się:  Więcej
Film „Summa” Andreia Kutsila, który powstał przy wsparciu Biełsat TV miał tu światową premierę. Jest to historia przyjaźni pomiędzy polskim artystą Andrzejem Strumiłłą i młodą białoruską malarką Maryją, która wyjeżdża z Mińska od męża, by odwiedzić swojego przyjaciela, wiekowego malarza, Andrzeja Strumiłłę, w jego idyllicznej posiadłości w Polsce. Dla niej podróż jest odskocznią od miejskiego życia, dla niego przerwą w samotnej egzystencji naznaczonej podeszłym wiekiem.

Dokument „In Touch” w reżyserii Pawła Ziemilskiego to opowieść o ludziach ze wsi Stare Juchy, która znajduje się na Mazurach. 400 osób z tej wioski wyemigrowało na Islandię i od lat 80-tych nikt nie wrócił. Film eksponuje zmiany, które zaszły na tym obszarze, związek między tymi, którzy pozostali, a tymi, którzy migrowali, a także sposoby integracji polsko-islandzkiej. Skupiając się na ewolucji jednostek, rodzin i całego społeczeństwa pokazuje to, czym wartości takie jak wolność, otwartość na świat i możliwości szybkiej mobilności i nowoczesnych technologii zmieniają zrozumienie siebie i otaczających nas ludzi.

Festiwal Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie odbywa się w dniach 14-25 listopada. Jest to najważniejsza tego typu impreza w Europie. Festiwal co roku cieszy się niezmienną popularnością. Spotykają się tu przedstawiciele najważniejszych festiwali z całego świata.

Więcej o festiwalu na stronie www.idfa.nl