• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Koprodukcje Telewizji Polskiej na 59. Krakowskim Festiwalu Filmowym

14:22, 16.05.2019
Koprodukcje Telewizji Polskiej na 59. Krakowskim Festiwalu Filmowym!!! pusty LEAD !!!

Dokumenty „O zwierzętach i ludziach”, „Summa”, „Syndrom zimowników”, „Czysta sztuka”, „Dziś, jutro…wczoraj” w Konkursie Polskim 59. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Festiwal odbędzie się w dniach 26 maja – 2 czerwca. Partnerem tegorocznego 59. KFF jest Telewizja Polska.

 
Plakat

Podziel się:  Więcej
Krakowski Festiwal Filmowy jest jedną z najstarszych imprez na świecie poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom. Jego trzon stanowią cztery równorzędne konkursy: dokumentalny, krótkometrażowy, polski oraz muzycznych dokumentów DocFilmMusic. Podczas 8 festiwalowych dni widzowie mają okazję obejrzeć około 250 filmów z Polski i z całego świata. Prezentowane są one w sekcjach konkursowych oraz w pokazach specjalnych.

W ramach festiwalu odbywają się także koncerty i wystawy oraz liczne debaty oraz spotkania z twórcami i przedstawicielami partnerskich festiwali filmowych. Festiwal co roku odwiedza ok. 900 polskich i międzynarodowych gości.

Do Konkursu Polskiego 59. KFF zostały zakwalifikowane następujące koprodukcje Telewizji Polskiej:

„O zwierzętach i ludziach” - reż. Łukasz Czajka (dokument został zakwalifikowany także do Międzynarodowego Konkursu Dokumentalnego 59. KFF)
Niedawno oglądaliśmy tę historię w fabularnym filmie „Azyl”. Teraz możemy poznać bliżej jej bohaterów – Antoninę i Jana Żabińskich. Przed wojną kierowali warszawskim zoo, w którym podczas okupacji dawali schronienie licznym zagrożonym – głównie Żydom.

„Summa” - reż. Andrei Kutsila
Podwójny portret wkomponowany w krajobraz Suwalszczyzny. Wybitny polski malarz Andrzej Strumiłło zaprasza do swojego dworku Marię, znajomą białoruską malarkę. Dla młodszej o kilkadziesiąt lat artystki wizyta staje się okazją do wejścia w zupełnie inny świat. Dla Strumiłły – to czas podsumowań i pożegnań.

„Syndrom zimowników” - reż. Piotr Jaworski
Czy doktor Jan Terelak należy do „elitarnego” grona najbardziej nieetycznych eksperymentatorów? Polski naukowiec badał granice ludzkiej wytrzymałości psychicznej w ekstremalnych warunkach odosobnienia na Antarktydzie. Punktem wyjścia dokumentu Piotra Jaworskiego jest dziennik psychologa.

„Czysta sztuka” - reż. Maksim Shved
Film o współczesnej Białorusi, wolności i sztuce. Tajemniczy artysta pojawia się na ulicach Mińska i zaczyna malować. Zaintrygowani przechodnie pytają, co tworzy, ale artysta nie zdradza tajemnicy. Krok po kroku poznajemy go lepiej. To Zahar Cudin, jeden z najbardziej obiecujących białoruskich malarzy.

„Dziś, jutro ... wczoraj” - reż. Diana Kadłubowska, Krzysztof Kadłubowski
Portret trzech pokoleń jednej rodziny boleśnie doświadczonej przez historię. Dziedziczenie traumy Holocaustu staje się w filmie Diany i Krzysztofa Kadłubowskich przyczyną wzajemnego niezrozumienia trzech kobiet i niewypowiedzianą motywacją pretensji.

Do sekcji Laureaci Festiwali zakwalifikował się film „In Touch” w reżyserii Pawła Ziemilskiego
Ponad 30 lat temu z jednej z mazurskich wsi wyjechała połowa mieszkańców. W poszukiwaniu lepszego życia udali się na Islandię. Jednak piękne mroźne krajobrazy, stabilizacja ekonomiczna i udane życie osobiste nie zastąpią relacji z pozostawionymi w kraju bliskimi. Z pomocą przychodzą nowoczesne technologie i Skype. Specjalna Nagroda Jury dla średniometrażowego dokumentu - IDFA 2018.