• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

XIX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry- Sopot 2019”

10:44, 24.05.2019
XIX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry- Sopot 2019”!!! pusty LEAD !!!

W piątek, 24 maja rozpocznie się XIX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry - Sopot 2019”. To wyjątkowe święto teatrów mediów publicznych, które potrwa do 27 maja. W tym roku publiczność obejrzy aż 28 konkursowych spektakli Teatru Telewizji i wysłucha 34 słuchowiska Polskiego Radia.

 
Plakat

Podziel się:  Więcej
Konkursowe spektakle telewizyjne będą oceniane przez jury w składzie: Wojciech Tomczyk (przewodniczący), Andrzej Haliński, Michał Kotański, Wojciech Nowak i Jacek Raginis-Królikiewicz. Natomiast konkursowe słuchowiska radiowe oceniać będzie jury w składzie: Małgorzata Kożuchowska, Igor Gorzkowski, Jacek Kopciński, Maciej Małecki i Cezary Harasimowicz (przewodniczący).

W składzie jury młodzieżowego Teatru Telewizji Polskiej zasiadają: Sandra Wróbel, Antoni Majewski, tegoroczni maturzyści i Konrad Graczyk, student historii Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.

W tym roku Wielką Nagrodą Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Telewizji Polskiej i Teatrze Polskiego Radia zostaną uhonorowani niezwykle zasłużeni dla sceny radiowej i telewizyjnej: Halina Łabonarska i Jan Englert.

W ramach imprez towarzyszących odbędą się spotkania z twórczością wybitnych polskich pisarzy: Stanisława Wyspiańskiego, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. W tym roku uczestnicy Festiwalu będą mieli okazje obejrzeć „Wyzwolenie” Stanisława Wyspiańskiego w reż. Macieja Prusa, który poprzedzi panel dyskusyjny o Wyspiańskim prowadzony przez prof. Jacka Kopcińskiego. Ponadto uczestnicy „Dwóch Teatrów” zobaczą spektakle: „Gorący oddech pustyni” i „Portret wenecki” według prozy Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Fragmenty opowiadań autora „Innego świata” przeczytają – gwiazdy Teatru Telewizji. Będzie to uhonorowanie osoby wybitnego pisarza, któremu poświęcony jest rok 2019.

Ponadto widzowie będą mogli uczestniczyć w słuchowiskach „na żywo”, w wielu spotkaniach z gwiazdami Festiwalu, warsztatach teatralnych dla dzieci i młodzieży, a także w prezentacji najlepszych reportaży Polskiego Radia.
Wybrane spektakle Teatru Telewizji, słuchowiska i reportaże prezentowane będą także w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz w Gdyńskim Centrum Filmowym.

Uroczysta Gala Festiwalu „Dwa Teatry - Sopot 2019”, podczas której poznamy laureatów odbędzie się 27 maja. Przyznane zostanie Grand Prix dla najlepszego spektaklu Teatru Telewizji ufundowanego przez Prezesa Telewizji Polskiej Jacka Kurskiego oraz Grand Prix dla słuchowiska Polskiego Radia ufundowanego przez Prezesa Polskiego Radia Andrzeja Rogoyskiego.

Transmisja Gali Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2019” o godz. 19:00 w TVP Kultura i TVP3 Gdańsk, a o godz. 21:00 – najlepszy spektakl Teatru Telewizji, Grand Prix Festiwalu w TVP1. Skrót Gali po emisji zwycięskiego spektaklu w TVP1, a dzień później retransmisja w TVP Polonia. Galę poprowadzą Małgorzata Kożuchowska i Artur Żmijewski.

Relacje z festiwalu oraz rozmowy z zaproszonymi gośćmi - niedziela, 26 maja, godz. 17:15 i 19:05. Spektakl „Klucz” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego z udziałem Haliny Łabonarskiej - niedziela, 26 maja, godz. 17:50 w TVP Kultura. Spektakl „Kwiaty polskie” z udziałem, w reżyserii i według scenariusza Jana Englerta - niedziela, 26 maja o godz. 19:35 w TVP Kultura.

Dyrektorem Festiwalu jest Joanna Strzemieczna-Rozen, Dyrektor-Redaktor Naczelna TVP3 Gdańsk. Dyrektorami artystyczno-programowymi Festiwalu „Dwa Teatry” są: Ewa Millies-Lacroix ze strony Telewizji Polskiej oraz Janusz Kukuła i Małgorzata Małaszko-Stasiewicz z Polskiego Radia.

Więcej informacji:
www.dwateatry.tvp.pl.
https://www.facebook.com/DwaTeatrySopot