• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Orzeczenie KE z 19.04.2021 r. w sprawie progamu "Warto rozmawiać" wyemit. na antenach TVP3 i TVP1 w dn. 12.04.2021 r.

11:07, 22.04.2021
Orzeczenie KE z 19.04.2021 r. w sprawie progamu "Warto rozmawiać" wyemit. na antenach TVP3 i TVP1 w dn. 12.04.2021 r.!!! pusty LEAD !!!

Podziel się:  Więcej
Komisja Etyki TVP wdrożyła postępowanie wyjaśniające w sprawie programu „Warto rozmawiać” wyemitowanego na antenach TVP3 i TVP1, w dniu 12.04.2021 r., a następnie powtórzonego w dniu 13.04.2021 r. na antenie TVP Polonia. Materiał, którego postępowanie dotyczyło, odnosił się do sytuacji pandemicznej w kraju. Autorzy programu zaprezentowali jeden kierunek poglądów na temat metod walki z pandemią. W przestrzeni publicznej pojawiły się zarzuty o jednostronność przedstawionych opinii w programie, upowszechnianie nieprawdziwych i niepotwierdzonych naukowo tez.
Po przeprowadzonym postępowaniu wyjaśniającym, Komisja Etyki TVP orzekła, większością głosów, że w materiale dziennikarskim, o którym mowa, zostały naruszone „Zasady etyki dziennikarskiej obowiązujące w Telewizji Polskiej”.
Komisja chce podkreślić, że nie oceniała poglądów zaproszonych gości i nie podejmowała dyskusji z ich wiedzą medyczną. Zajmowała się jedynie kwestią oceny materiału pod kątem naruszenia zasad etyki dziennikarskiej. W tym zakresie Komisja stwierdziła, że w programie zabrakło jakiejkolwiek opinii przedstawiciela o innym poglądzie, co mogłoby spowodować, że poruszone wątki zaspokoiłyby oczekiwania i odpowiedziałyby na pytania i wątpliwości różnych grup odbiorców. Dostęp do szerokiego spektrum opinii na temat walki z epidemią jest w tym wyjątkowym czasie szczególnie istotny. To czas, w którym, jak wszyscy wiemy wielu ludzi walczy o zdrowie, a często nawet o życie, więc dochowanie zasad rzetelności jest szczególnie ważne. W audycji zabrakło jakiejkolwiek wypowiedzi przedstawiciela rady medycznej przy premierze, chociaż decyzje tej rady były krytykowane w programie. Widzowie, którzy w oparciu o audycje Telewizji Polskiej mogą podejmować decyzje odnośnie własnego zdrowia, szczepień czy zachowań profilaktycznych, muszą mieć dostęp do opinii ekspertów o różnych poglądach, czego w tym odcinku zabrakło.
Komisja uznała, że naruszony został następujący zapis:
„Powinnością i nieodłącznym elementem pracy dziennikarza jest przedstawienie zróżnicowanych poglądów i opinii, szczególnie w sprawach kontrowersyjnych, budzących społeczne emocje.” (rozdział I pkt 4).
w imieniu Komisji Etyki TVP
Mariusz Jarosiewicz
Przewodniczący