Dokumenty TVP zostały nagrodzone i znalazły się jako jedyne polskie produkcje w finale prestiżowego konkursu programów telewizyjnych – New York Festivals 2015.
„Kabaret śmierci” w reżyserii Andrzeja Celińskiego, wyprodukowany przez Redakcję Dokumentu i Reportażu TVP2 oraz Kwieciński Film Studio, jest pełnometrażowym dokumentem fabularyzowanym, opowiadającym wojenną historię artystów żydowskiego pochodzenia, walczących o przetrwanie za pomocą jedynej dostępnej im broni – twórczości muzycznej, teatralnej i filmowej.
„Portrety wojenne” w reżyserii Cezarego Ibera, Rafała Skalskiego, Tomasza Matuszczaka wyprodukowany przez Redakcję Dokumentu i Reportażu TVP2 oraz SHIPsBOY sp. z o.o. to dedykowana do młodej widowni seria dokumentalna poruszająca losy bohaterów okresu II wojny światowej. Seria składa się z materiałów archiwalnych, wywiadów z ekspertami oraz sekwencji fabularyzowanych: ujęć stylizowanych na kadry komiksowe, gdzie żywy aktor połączony jest ze scenografią ręcznie rysowaną przez twórców komiksowych.
„Granatowy zeszyt” w reżyserii Nataszy Ziółkowskiej – Kurczuk wyprodukowany przez Redakcję Dokumentu i Reportażu TVP2 oraz Aurum Film, Taskovski Films i Lightcraft, powstał w oparciu o notatki kompozytora, które prowadził w swoim pamiętniku, gdzie zapisywał prywatne opinie i refleksje na tematy związane z muzyką i sztuką, jak również rolą artysty we współczesnym świecie. Narrację w filmie prowadzi m.in. Leszek Możdżer, jednocześnie autor opracowania muzycznego do filmu. W dotarciu do świata artysty pomagają mu spotkania z rodziną Witolda Lutosławskiego i jego znajomymi.
„Obietnica dzieciństwa” w reżyserii Ryszarda Kaczyńskiego i Piotra Morawskiego to dokument Redakcji Filmu Dokumentalnego TVP1 i Kalejdoskop Film. Film powiada o losach pięciorga rodzeństwa, adoptowanego przez amerykańskie małżeństwo latem 1997 r. Kiedy w 1997 roku, para Amerykanów zgłosiła się do Domu Dziecka w Szklarskiej Porębie, aby adoptować znajdujące się tam rodzeństwo, wydawało się, że dla pięciorga polskich dzieci to wielka szansa na wspaniałe życie. Wszyscy sądzili, że w USA czeka na nich dostatek, miłość i szczęśliwe dzieciństwo, ale rzeczywistość okazała się zupełnie inna.
Ogłoszenie laureatów nagród Wielkiego Trofeum oraz Złotego, Srebrnego i Brązowego Medalu, odbyło się 14 kwietnia na uroczystej gali w Las Vegas.
Założony w 1957 New York Festivals prowadzi sześć międzynarodowych konkursów: „Film i wideo”, „Produkcje telewizyjne”, „Produkcje radiowe”, „Reklama telewizyjna i radiowa”, „Reklama prasowa” oraz „Reklama interaktywna”.
W ścisłym finale, obok filmów TVP, znalazły się min. produkcje TVE, ABC News, Discovery Channel, CTV, WDR, BBC, CBC, ORF, ZDF, CNN, CBS, HBO i NHK. Ogółem, filmy z 50 krajów świata.
Więcej informacji o konkursie: www.newyorkfestivals.com
Centrum Informacji TVP